Aktualności

XIX Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego

Jak podkreślali członkowie komisji konkursowej, poziom prezentowany przez uczestników był niezwykle wysoki, dlatego też trudno było wskazać najlepszych. Finałową galę uświetniła swoją osobą przemyska poetka Teresa Paryna, której wiersze w tym roku, prócz utworów Jerzego Hordyńskiego, prezentowane były przez recytatorów. Laureatom składamy serdeczne gratulacje, a nowych uczestników zapraszamy na kolejną, jubileuszową edycję.

Rekonstrukcja historyczna "Serce w plecaku"

 

 

- To przypomnienie "dróg do niepodległości" w jej regionalnym wymiarze, przywołujące informacje o miejscach, wydarzeniach oraz ludziach, zarówno tych znanych, jaki i praktycznie już zapomnianych, którzy wywarli istotny wpływ na losy miasta, powiatu i kraju – wyjaśnia ideę przedsięwzięcia Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia "Ocalić przeszłość dla przyszłości", organizator rekonstrukcji. – Przypomnieliśmy m.in. bitwy o Lwów i Warszawę, ale również tradycje przedwojennego Garnizonu Jarosław i rok 1939.

Drugim z działań projektu było stworzenie plenerowej wystawy, która będzie przedstawiała dzieje Garnizonu Jarosław w latach 1918 -1939, a także przybliżać sylwetki osób z ziemi jarosławskiej, które wniosły znaczący wkład w odbudowę i rozwój niepodległej Rzeczypospolitej. Jej twórcą są pracownicy Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, które jest jednym z dwóch partnerów wydarzenia, obok Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, na terenie której odbył się piknik patriotyczny, podsumowujący rekonstrukcję.- To wydarzenie było przeznaczone dla wszystkich, i taka jest jego idea, ale wydaje się, że najmocniej przemawia do młodego pokolenia. Obraz i dźwięk mówią czasami więcej niż słowa, chociaż te ostatnie wyjaśniają i opisują, to co odchodzi na karty historii. A „Serce w plecaku” opisuje dumne i chwalebne czasy, kiedy wybijaliśmy się na niepodległość i budowaliśmy II Rzeczpospolitą, a mieszkańcy Jarosławia i okolic mieli w tym swój niekwestionowany udział - zwracał się do organizatorów starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Ważnymi wydarzeniami w ramach rekonstrukcji były: odsłonięcie muralu - staraniem Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich - poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii, zasłużonemu Polsce i zamordowanemu w Katyniu oraz Msza Św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala.

Swoim patronatem „Serce w plecaku” objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof.  Piotr Gliński, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i starosta jarosławski Stanisław Kłopot. - Dziękuję za podjęcie trudu organizacji tej rekonstrukcji: organizatorom - w tym na pierwszym miejscu Stowarzyszeniu "Ocalić przeszłość dla przyszłości", Partnerom oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Efekty Państwa pracy mówią same za siebie. Gratuluję! - podsumował rekonstrukcję starosta Stanisław Kłopot.

Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego

Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

~https://www.powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/6774-rekonstrukcja-historyczna-serce-w-plecaku?fbclid=IwAR1-cvYYtRVn7GP6IlcbCkMLeCdjvWf8zO93OGWBXUdNQFIgJ8uaNeLo364