Organizatorem Festiwalu od 2008 roku jest Jarosławski Ośrodek Kultury i Sportu, który wówczas nosił nazwę Miejski Ośrodek Kultury oraz nasza Fundacja. To 7 listopada 2008 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu. Okazją do jego organizacji była 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nagrodą główną Festiwalu była szabla, a ufundowała ją Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu. Nagroda trafiła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu. Wręczył ją ówczesny Przewodniczący Rady Fundacji Stanisław Kiełbowicz, który dziś pełni funkcję Honorowego Przewodniczącego.

 

Tradycyjnie już w Koncercie Galowym Festiwalu Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego „Serce w plecaku” uczestniczy córka Michała Zielińskiego, twórcy znanej i popularnej przez lata piosenki – Pani Jadwiga Spiradek.

 

Michał Zieliński (1905-1972) był podoficerem Wojska Polskiego, członkiem orkiestry wojskowej w Truskawcu w latach 1926-1939, autorem wierszy о tematyce wojskowej. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, następnie walk II Armii Wojska Polskiego. Jako ochotnik otrzymał z komisji wojskowej przydział do 3 Pułku Piechoty Legionów, który wówczas stacjonował w Jarosławiu (obecnie osiedle Pułaskiego).
Po wojnie zamieszkał w Jarosławiu, gdzie był nauczycielem w szkole muzycznej. Jego wiersze ukazały się w 1978 roku w zbiorze pt. „
Serce w plecaku”. Piosenka pod tym samym tytułem ukazała się znacznie wcześniej, bo w 1933 r. Autor napisał wiersz na konkurs ogłoszony przez gazetę "Żołnierz Polski". Po dokonaniu korekty i dodaniu refrenu dołączył go do skomponowanej przez siebie melodii. Piosenka zaczęła rozpowszechniać się, а prawdziwą popularność  osiągnęła w latach drugiej wojny światowej” – czytamy na stronie internetowej miasta Jarosławia.

 

Szczegóły uczestnictwa w Festiwalu na stronie: 

 

Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

 

wstecz