80 rocznica bitwy powietrznej nad Pawłosiowem

            W dniu 1 września, w pierwszą niedzielę miesiąca w sposób szczególny uczczono okrągłą 80 rocznicę śmierci polskich lotników, którzy zginęli nad Pawłosiowem, w wojnie obronnej z niemieckim najeźdźcą 1939 roku.

            Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji poległych lotników i żołnierzy września, w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie odprawioną przez proboszcza parafii ks. dziekana Jana Jagustyna, który wygłosił patriotyczną homilię nawiązującą do tamtych wydarzeń.

            Uroczysty charakter nabożeństwa przypomniały tłumy wiernych zgromadzonych w kościele oraz liczne poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Jednostek Straży Pożarnej i Szkół Podstawowych z terenu gminy oraz orkiestra dęta Laudate Dominum.

            Druga część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Komunalnym w Maleniskach, przy mogile zbiorowej poległych lotników gdzie odegrano Hymn Narodowy i odmówiono modlitwę za poległych lotników którą prowadził ks. dziekan Jan Jagustyn.

 Następnie Wójt gminy Mariusz Reń powitał uczestników uroczystości podkreślając znaczenie obchodów „Święta Lotników” dla lokalnej społeczności oraz złożył hołd poległym bohaterom. Przybyły na uroczystości z Łodzi bratanek zmarłego lotnika Paweł Kobyliński z rodziną wyraził uznanie dla władz gminy, nauczycieli i młodzieży, za coroczne uroczyste kultywowanie pamięci o zmarłych lotnikach przez organizowanie uroczystości, które stały się ważnym wydarzeniem patriotycznym dla mieszkańców tej gminy.

            Młodzież z Zespołu Szkół w Pawłosiowie przypomniała historię jaka wydarzyła się w dniu 11 września 1939 roku: załoga samolotu bombowego typu „Łoś” po zrzuceniu bomb na niemieckie kolumny pancerne przemieszczające się drogą E-4 powracając do bazy została zaatakowana przez niemieckie myśliwce i po krótkiej walce powietrznej polski samolot został zestrzelony nad polami Pawłosiowa. Zginęło wówczas dwóch członków załogi – por. Edmund Mrozowski i kpr. Edmund Kobyliński, którzy zostali pochowani w zbiorowej mogile na Cmentarzu Komunalnym w Maleniskach.

Dwóm pozostałym lotnikom udało się przeżyć i dzięki pomocy okolicznych mieszkańców uniknąć niemieckiej niewoli, a być może śmierci.

            Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej oddała hołd bohaterom przez Apel Poległych odczytany przez kpt. Marka Pankiewicza oraz salwę honorową. Wiązanki kwiatów i znicze złożone na grobie lotników przez samorządowców, delegacje organizacji kombatanckich i pozarządowych, służby mundurowe, oraz zaproszonych gości były wyrazem hołdu ofiarom walki z niemieckim okupantem.

Atrakcyjnym wydarzeniem był przelot samolotu nad głowami uczestników uroczystości zgromadzonych na cmentarzu oddając poległym hołd z przestworzy,

            Fundację reprezentował i kwiaty na płycie grobu złożył prezes Zarządu Marek Puzio.

Uroczystość zakończono Marszem Lotników w wykonaniu orkiestry dętej Laudate Dominum.

 

fot. gminapawlosiow.pl

wstecz