Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w czwartek, 15 grudnia w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. W wręczyli je prezes Fundacji Marek Puzio i wiceprezes Wiesław Kiełbowicz. Przed rozdaniem stypendiów odsłonięto tablicę upamiętniającą jarosławskiego profesora gimnazjum Jacka Przemysława Zielińskiego, dziadka fundatora, założyciela i prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Jarosławiu, organizatora Kampanii Legionowej w Jarosławiu, członka Gwardii Narodowej Pierwszego Tymczasowego Rządu oraz członka Rady Miasta Jarosławia. Odsłonięcia tablicy dokonali: Wicewojewoda Jolanta Sawicka, Przewodniczący Rady Fundacji i Komisji Stypendialnej Jarosław Pagacz oraz Tomasz Wywrót, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji, w którym znajduje się Panteon Wybitnych Osobowości Jarosławia, w którym tablica znalazła swoje miejsce. Tablicę poświecił Ks. Prałat Marian Bocho, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

 

 

 

 

W tym dniu Honorowy Przewodniczący Rady Fundacji Stanisław Kiełbowicz odebrał z rąk wicewojewody Jolanty Sawickiej Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Jak sam podkreślał, to zwieńczenie jego wieloletniej pracy. Wymienił wiele inicjatyw, które świadczą o zasadności przyznania medalu, a to m.in. budowa Pomnika Katyńskiego przy kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, na tablicach którego znalazły się nazwiska ok. 70 bohaterów. To także akcja upamiętnienia tych, co zginęli w Katyniu poprzez sadzenie Dębów Pamięci, to także żywa lekcja historii dla 30 uczniów z powiatu jarosławskiego, a mianowicie pielgrzymka do Katynia, Smoleńska i Lenino.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Fundacji statuetkami zostały wyróżnione osoby, które bezinteresownie działają na rzecz Fundacji. To Ks. Prałat Marian Bocho oraz członek Komisji Stypendialnej, pracujący od początku jej powołania przez prof. Zbigniewa Zielińskiego – Bogdan Wołoszyn.

 

 

 

 

Stypendystom w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli ich rodzice, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół, do których oni uczęszczają. Uroczystość uświetnili swoja obecnością także: Naczelnik Wydziału Oświaty Marta Kurpiel, która reprezentowała Starostę Jarosławskiego Stanisława Kłopota, Dyrektor CKiP Tomasz Wywrót, który wystąpił także w roli reprezentanta burmistrza Waldemara Palucha, Dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, Prezes Fundacji WZRASTANIE Anna Sęk, Artysta rzeźbiarz, autor statuetki i tablicy Dariusz Jasiewicz, Iwona Zelwach, Prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” oraz wiceprezes Jerzy Czechowicz,

W uroczystości uczestniczyli także Członkowie Zarządu Fundacji: Marek Puzio, Wiesław Kiełbowicz i Elżbieta Magryś, członkowie Rady Fundacji: Jarosław Pagacz, Kazimierz Hołyszko, Mieczysław Krausa, Maria Gliniak i Edyta Wlazło, a także członkowie Komisji Stypendialnej: wspomniany już Jarosław Pagacz (przewodniczący), Tomasz Petry, Bogdan Wołoszyn i Adam Tomaszewski.

 

 

Wręczenie stypendiów studentom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

 

wstecz