Podczas nadzwyczajnej sesji Pani Marcie Zadorożny, prezes Stowarzyszenia Jarosławskie Amazonki, został nadany tytuł Honorowego Obywatela Jarosławia. Po sesji w klasztorze oo. Dominikanów zebrani obejrzeli film o patronie miasta bł. o. Michale Czartoryskim, który został beatyfikowany w gronie 108 męczenników przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku.
Powstanie Warszawskie zastało dominikanina o. Michała 1 sierpnia 1944, gdy wybrał się do okulisty na Powiślu. W tej sytuacji zgłosił się jako kapelan do walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” AK. 6 września 1944 po upadku Powiśla nie wycofał się z powstańczymi oddziałami chociaż miał okazję. Pozostał do końca, jako jedyny z personelu szpitalnego, z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów w piwnicach firmy Alfa-Laval. Niemcy rozstrzelali go wraz z przebywającymi z nim rannymi. Ciała zostały przeniesione na pobliska barykadę i spalone. Rok później przeprowadzono ekshumację i przeniesiono je do wspólnego grobu dla powstańców. Nie zidentyfikowano jednak ciała o. Michała Czartoryskiego.
Urodzony w Pełkiniach-Wygarkach książę Michał Czartoryski, syn Witolda Czartoryskiego i Jadwigi Czartoryskiej z domu Dzieduszyckiej, z wykształcenia inżynier architektury został obrany 11 czerwca 2005 roku na patrona Jarosławia.
We Mszy św., której przewodniczył przeor jarosławskiego klasztoru Dominikanów o. Marek Grubka uczestniczyli przedstawiciele władz wojewody, powiatu, miasta, stowarzyszeń, uczniowie jarosławskich szkół i mieszkańcy, a także Marek Puzio, prezes naszej Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Zygmunta Zielińskich w Jarosławiu.