Uroczystość wręczenia stypendiów zainaugurowała Msza św. w intencji fundatorów, które przewodniczył ks. prałat Marian Bocho. Po niej, w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów. Uczniowie, ich rodzicie, nauczyciele, członkowie komisji stypendialnej oraz członkowie zarządu fundacji wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Jarosławiu, której dyrygowała Martyna Lasota.

Jarosław Pagacz przypomniał fundatora stypendiów śp. prof. Zbigniewa Zielińskiego. - Ta idea nie wzięła się z niczego, wzięła się z patriotyzmu, który był tradycją rodziny Zielińskich, od pradziadka, uczestnika powstania styczniowego, poprzez kolejne pokolenia. Ociec fundatora, patron fundacji Tadeusz walczył w pierwej wojnie światowej, walczył z bolszewikami, by oddać życie w Katyniu. Sam profesor, jako szesnastolatek, w 1939 roku wyruszył na front. Walczył wraz z ojcem, szczęśliwie udało mu się uciec. Jego życie dalsze życie mogłoby być scenariuszem wspaniałego filmu. Praca, działalność w Armii Krajowej, ukrywanie się przed nową władzą Polski, a później studia na Politechnice, praca w AGH, a w 1968 roku po wydarzeniach marcowych wyjazd na emigrację. Profesor pracował w laboratorium diamentów w RPA, w Wielkiej Brytanii, Kanadzie. I wreszcie wyrażenie patriotyzmu w pracy dla Polski i przekazaniu swojego majątku dla młodzieży – mówi J. Pagacz, wspominając przy tym, że miał to szczęście uczestniczyć wraz z profesorem w rozmowach ze stypendystami.

Podziękowania dla komisji stypendialnej, jej przewodniczącego Jarosława Pagacza, który przewodniczy jej od 30 lat, czyli od początku. - Komisja od początku przyznała ponad 2,5 tys. stypendiów na prawie 3 mln zł. Gratuluję stypendystom za ponad przeciętne wyniki w nauce, z której czerpiecie właściwą wiedzę. Widzimy to po waszych wynikach i osiągnięciach – mówił prezes zarządu Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży Marek Puzio.

W tym roku stypendium otrzymało dziesięciu studentów z: AGH (3 studentów), Uniwersytetu Warszawskiego (2 studentów), Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, KUL (wydz. lekarski) Uniwersytet Rzeszowski (wydział lekarski), Politechniki Rzeszowskiej, PANS w Jarosławiu.

Wśród 25 stypendystów szkół średnich stypendia otrzymali uczniowie szkół: 5 z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Jarosławiu, 4 uczniów LO im. M. Kopernika, 1 uczeń z II LO w Rzeszowie, 5 uczniów z ZSTiO, 2 uczniów z ZSDGiL, 1 uczennica z Liceum Plastycznego, 2 uczniów ZSEiO, 4 uczniów ZSSiB, 1 uczeń z ZSBiO.

 

wstecz