Uroczystości Katyńsko-Smoleńskie 2025

 
Przedstawiciele naszej Fundacji: Marek Puzio, Prezes Zarządu, jego Członkowie: Elżbieta Magryś i Wiesław Kiełbowicz oraz Jarosław Pagacz, Przewodniczący Rady Fundacji uczestniczyli w uroczystościach katyńsko-smoleńskich, które odbyły się 11 kwietnia 2025 r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu.
 
 
W tym dniu została odprawiona pod przewodnictwem arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego Msza św., po niej przed Pomnikiem Pamięci Narodowej zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, została wciągnięta polska flaga na maszt, odczytano Apel Poległych, a Kampania Honorowa WP oddała salwę honorową. Przedstawiciele rożnych środowisk złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów oddając hołd pomordowanym i polskiej delegacji, która zginęła w Smoleńsku w katastrofie lotniczej. 
 
 
W tym roku obchodziliśmy 85. rocznicę bestialskich mordów polskich oficerów w Katyniu oraz 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Warto przypomnieć, że Pomnik Katyński wkomponowany w Pomnik Pamięci Narodowej przy kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu to spełnienie woli fundatora naszej Fundacji, prof. Zbigniewa Zielińskiego.
Do projektu budowy pomnika włączyła się parafia Chrystusa Króla, symbolicznie inicjatywę wsparły Rodziny Katyńskie, instytucje i osoby prywatne, głównie z ziemi jarosławskiej.
Projekt Pomnika wykonał artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz z Jarosławia.
 
 
Pomnik ma bardzo bogatą symbolikę nawiązującą zarówno do chwały polskiego oręża, jak i tragicznego momentu rozstrzeliwania więźniów poprzez strzał w tył głowy, których przygarnia do siebie Matka Boża Bolesna.
Odlew Pomnika został wykonany w pracowni w Zaczerniu, a prace kamieniarskie zrealizowała firma Kamień - Bruk z Orłów, przy współpracy z grawerem p. Józefem Delmanowiczem. Na części kamiennej Pomnika zostało wyrytych 180 nazwisk wojskowych i policjantów z 3 obozów: z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, w tym jednego kapelana ks. majora Jana Ziółkowskiego. Jest to lista osób urodzonych na terenie byłego i obecnego powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego oraz oficerów i żołnierzy powołanych na wojnę z Garnizonu Jarosławskiego.
W podstawę pomnika wbudowano pięć urn z ziemią pochodzącą z pięciu największych miejsc kaźni, przywiezioną przez uczestników motocyklowego rajdu katyńskiego oraz przez jarosławskich „Strzelców".
wstecz