Dzień Sybiraka i Weterana

W dniu 19 września 2016 odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków zesłanych na Sybir w czasie II wojny światowej. W uroczystościach jak co roku wzięli udział Sybiracy i ich rodziny, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież z pocztami sztandarowymi wszystkich jarosławskich szkół oraz mieszkańcy Jarosławia w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego ze sztandarem 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej i Jednostki Strzeleckiej 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w jarosławskiej Kolegiacie za zmarłych Sybiraków i żołnierzy, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Marian Bocho.

Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów II wojny światowej na pl. ks. Piotra Skargi. Po odegraniu hymnu narodowego i hymnu Sybiraków przemówienie okolicznościowe wygłosiła posłanka Anna Schmidt – Rodziewicz , Andrzej Homa w imieniu senatora Mieczysława Golby, oraz wiceburmistrz Dariusz Tracz, który powiedział m.in., że zachowanie tej tragedii w pamięci to nasz narodowy obowiązek. Dalsze uroczystości przebiegały zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odczytano Apel Pamięci, a Kompania Honorowa oddała salwę honorową.

Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem przez przedstawicieli władz, służby mundurowe, kombatantów i organizacje pozarządowe, harcerzy, dzieci i młodzież oraz mieszkańców miasta. W imieniu Fundacji w uroczystości uczestniczył i kwiaty złożył Stanisław Kiełbowicz honorowy przewodniczący Rady. Uroczystości uświetniła jarosławska Orkiestra Dęta Laudate – Dominum.